Rut Bízková, předsedkyně TA ČR, autor: TA ČR

Konec roku se blíží, advent již je v plném proudu, za chvíli nás čeká bilancování a určitě i nová či staronová předsevzetí do nového roku. Když píšu, že čas tichého přicházení – advent – je „v  plném proudu“, není to můj protimluv. Jen zkušenost z mnoha obchodů, v nichž bez přestání od rána do večera hlučí koledy a jiné vánoční písně. Doufám, že například zaměstnanci v supermarketech dostanou za celodenní vystavování se tomuto psychickému teroru náležitý příplatek. Prodavači trpí a my ostatní zběsile připravujeme vánoční pohodu doma a předvánoční večírky v práci. V Technologické agentuře České republiky jsme se rozhodli ještě k jiné „zběsilosti“. Na tomto blogu zveřejníme do konce roku řadu příspěvků o našich zkušenostech s podporou výzkumu v Česku.

Se Silvestrem končí i několik projektů, které TA ČR uskutečnila s podporou evropských fondů. A až my budeme bilancovat tento rok, připočteme ke kladům letošního působení na scéně podpory výzkumu a vývoje právě výsledky těchto projektů. Jejich prostřednictvím jsme si dobře nastavili vnitřní chod agentury, začali jsme posilovat roli odborníků v řadách zaměstnanců a pokusili jsme se detailně popsat vnější prostředí, ve kterém se s podporou výzkumu pohybujeme. Zároveň jsme označili příležitosti, kde se dá leccos zlepšit. Udělali jsme tedy něco, co jiné agentury – například Vinnova ve Švédsku – dělají pro své vlády z národních peněz. Jsme rádi, že nám pomohly evropské fondy.

Chceme se proto o naše zjištění podělit se všemi, kteří o oblast výzkumu mají zájem. Není totiž nic zbytečnějšího než hodně „moudra“ zavřeného v šuplíku.

Za šest let existence získala TA ČR širokou škálu zkušeností při podpoře projektů aplikovaného výzkumu, na nichž spolupracují výzkumné organizace a firmy. Agentura vznikla proto, aby se posílilo slabé místo v systému – vytvořil se most od veřejných výzkumných organizací, výzkumných ústavů a vysokých škol, do praxe, především do firem. Podporou více než 1 400 projektů, velmi rozdílných tematicky, délkou, finančním objemem a rozsahem spolupráce jednotlivých aktérů jsme získali zkušenost, která je v českém výzkumném prostoru opravdu jedinečná. Umožňuje totiž zobecňovat, co platí všude a co jen někde, jaká pravidla a jak nastavit, jak si poradit s podmínkami veřejné podpory, jak ochránit duševní vlastnictví nebo jak zpeněžit výsledky výzkumu.

Ještě tedy pár dní a nastane čas vánoční. A s ním snad zavládne i klid a pohoda. Do té doby bychom rádi zveřejnili alespoň několik zajímavých příspěvků, ve kterých se chceme podělit o jednotlivé aspekty podpory výzkumu a vývoje v České republice tak, jak vyplývají ze zkušenosti Technologické agentury. Věříme, že vás zaujmou a budou k užitku. Přeji Vám klidné a štědré Vánoce a vše dobré do nového roku.

 

Rut Bízková

předsedkyně TA ČR

(CV Rut Bízkové